Проект розслідувань «Корупція у погонах» порахував тіньові доходи заступника голови СБУ за 2016-2018 роки .
Національне антикорупційне бюро України підготувало першому заступнику голови СБУ Павлу Демчині підозру в незаконному збагаченні. Демчина придбав активів на 3,76 мільйона гривень, проте звідки генерал взяв ці кошти – незрозуміло.
Під час досудового розслідування детективи НАБУ встановили, що в період із 26 квітня 2015 року до 31 грудня 2016 року високопосадовець СБУ набув у спільну власність активи та здійснив витрати на суму щонайменше 6,4 мільйона гривень. Зокрема, йдеться про новий позашляховик Land Rover Range Rover Sport 2015 року випуску, автомобіль MERCEDES-BENZ V250 2016 року випуску, земельні ділянки у передмісті Києва площею 0,1011 гектара та 0,1072 гектара, квартиру поруч із зазначеними земельними ділянками.
Водночас офіційний дохід першого заступника керівника СБУ Демчини та членів його родини в зазначений період становив 2,6 мільйона гривень, у тому числі з урахуванням продажу попередньо придбаного автомобіля JEEP GRAND CHEROKKE 4WD.
Відтак, за версією слідства, високопосадовець СБУ, не маючи попередньо отриманих доходів, придбав на членів своєї сім’ї активів на загальну суму щонайменше 3,76 мільйона гривень. Отже, вчинив тяжкий корупційний злочин.
За даними слідства, Демчина з 1994 року і дотепер проходить військову службу в органах СБУ. У період з 1 січня 1999 року до 25 квітня 2015 року він отримав разом із цивільною дружиною, з якою з 2011 року має спільний побут, сукупний дохід у розмірі приблизно 2,8 мільйона гривень, а от витрати за цей самий період становили щонайменше 4,83 мільйона гривень, з яких 4,1 мільйона витратили на придбання рухомого майна, зокрема, нових автомобілів Toyota Venza, Toyota Siena, Porche Cayenne, TOYOTA HIGHLANDER, JEEP GRAND CHEROKKE 4WD, Volkswagen Multivan та MAZDA CX-5 2,2 L Diesel 6AT, 4 WD.
Будинки, квартири та дорогі автомобілі, які Демчина оформив на родичів, є лише верхівкою айсберга. За останні роки тіньові доходи заступника голови СБУ становили не кілька мільйонів гривень, а десятки мільйонів доларів США.
Найбільша оборудка Демчини – зачистка ринку скрапленого газу під компанії Віктора Медведчука.
Наприкінці 2016 року в імпортерів скрапленого газу почалися проблеми. Енергетична митниця Державної фіскальної служби зупинила оформлення декількох партій пального, щоб перевірити на предмет наявності вибухонебезпечних речовин. Підставою для цього став лист Служби безпеки України.
Причиною зупинки стало кримінальне провадження від 16 листопада 2016 року за статтею 285-5 ККУ «Фінансування тероризму», яке СБУ відкрило щодо компаній «Нафтопродукт Трейдинг» та «НП-Трейдинг» і яке стосувалося поставки дизельного пального, а не скрапленого газу. Згодом СБУ зняло свої претензії до цих фірм, але продовжило переслідування імпортерів скрапленого газу за нібито ввезення отруйних речовин.
У результаті СБУ зобов’язало Енергетичну митницю затримувати вантажі, що надходять для 16 компаній-імпортерів.
Частину цистерн затримали як речові докази. На початку лютого 2017 року «Укрзалізниця» заборонила регіональним підрозділам експлуатацію 161 вагону-цистерни зі скрапленим газом, щодо яких СБУ проводить розслідування. Підставою також став лист СБУ.
Головне управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ вважає, що буксові вузли цих вагонів пошкоджені, а це загрожує безпеці руху поїздів і може призвести до їхнього пошкодження та виникнення транспортних аварій. Перші перевірки вагонів не виявили несправностей, однак Енергетична митниця все одно відмовляється проводити оформлення газу, очікуючи на подальші розпорядження від СБУ.
6 лютого 2017 року Міністерство економічного розвитку і торгівлі на вимогу СБУ видало наказ, згідно з яким проти 16 компаній – імпортерів нафтопродуктів введено спеціальні санкції. Їм заборонено провадити зовнішньоекономічну діяльність. Причина санкцій та сама: кримінальне провадження за статтею 285-5 ККУ «Фінансування тероризму».
Замість «заблокованих» імпортерів на ринку з’явилися нові гравці. На Українську енергетичну біржу виставили товар на продаж 4 фірми, які раніше не були помічені в імпортуванні таких великих обсягів скрапленого газу. Це «Глуско Україна», «Креатив Трейдинг», Wexler Global LP (Велика Британія) та Gikka Limited (Британські Віргінські Острови). Усі чотири запропонували українським споживачам скраплений газ виробництва російської держкомпанії «Роснефть».
ТОВ «Глуско Україна» пов’язують із Віктором Медведчуком – кумом президента Росії Володимира Путіна. Саме ця група компаній стала власником мережі заправок «Роснефть» в Україні. Про те, що саме для Віктора Медведчука був «зачищений» ринок імпорту скрапленого газу, заявляють і основні гравці цього ринку.
Учасники схеми щодо зачищення ринка скрапленого газу – народні депутати Олександр Грановський та Ігор Кононенко.
Другим за обсягом «заробітком» Демчини протягом 2016–2018 років є митниця. СБУ перетворила орієнтування щодо залучення її співробітників до проведення оглядів, переоглядів і відбору зразків у систему тотального шантажу імпортерів та експортерів. Орієнтовний тіньовий прибуток Демчини на цій схемі за три роки становить 50 мільйонів доларів США.
В тему: Порошенко пристроил на работу жену скандального СБУшника Демчины
Игорь Кононенко. Армейский дружок президента
Тандем Кононенко-Грановский: миллиарды на дружбе с президентом
Виктор Медведчук. Кум Путина на страже интересов РФ в Украине
Компромат | Досье | Скандалы